دسته بندی نشده

پاک کردن لکه از روی چرم

پاک کردن لکه از روی چرم

محصولات چرمی که استفاده می کنیم مانند کیف، کفش، لباس و یا حتی مبل های چرمی ممکن است کثیف شوند.بهتر است که سریعتر لکه موجود را تمیز و پاک کنید تا لکه روی محصول باقی نماند. اما برای پاک کردن لکه باید بدانید که هر نوع چرمی روش تمیز کردن خاص خودرا دارد بنابراین اولین نکته برای شما این است که از طبیعی یا مصنوعی بودن چرم خود مطمئن شوید.

 

پاک کردن انواع لکه ها از روی انواع چرم

  • پاک کردن لکه روی چرم ورنی

برای از بین بردن لکه های چرم ورنی باید از سرکه سفید و آب به نسبت 1:1 استفاده کرد.

اول با استفاده از یک پارچه محلول  را روی لکه بمالید تا جذب شود. سپس آن را با یک پارچه تمیز دیگر خشک و تمیز کنید.

 

  • پاک کردن لکه روی چرم معمولی

لکه  ایجاد شده روی چرم را می توان با محلول آماده شده (آب، شامپو بچه، سرکه) با یک پارچه نرم مرطوب پاک کرد. هنگام تمیز کردن چرم توجه کنید که از آب زیاد استفاده نکنید. رطوبت بیش از حد به چرم آسیب می رساند .

 

  • تمیز کردن انواع چرم با استفاده از روغن زیتون، صابون

ابتدا روغن زیتون را در یک نقطه کوچک امتحان کنید تا مطمئن شوید رنگ پارچه تغییر نمی کند. پس از آن، از یک حوله مرطوب با کمی صابون برای تمیز کردن چرم استفاده کنید. حوله فقط باید مرطوب باشد. چرم را به آرامی پاک کنید تا لکه ها برداشته شوند.

پاک کردن لکه از روی چرم

  • نحوه تمیز کردن چرم سفید

1/4 فنجان سرکه

1/2 فنجان روغن زیتون

مواد گفته شده را در یک بطری مخلوط کنید و روی لکه مورد نظر بزنید و بعد از چند دقیقه پاک کنید.

توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن چرم سفید، هرگز از سفید کننده یا آمونیاک استفاده نکنید زیرا به پارچه آسیب می رساند. در عوض، از مقداری آب، صابون ملایم و چند قطره سرکه استفاده کنید.

 

  • از بین بردن لکه های بسیار قدیمی از چرم

می توان با استفاده از نشاسته ذرت لکه های بسیار قدیمی را از روی چرم  پاک کنید. نشاسته ذرت را روی لکه بمالید تا اصطکاک انگشتان شما را گرم کند. سپس کمی صبر کرده و با یک حوله یا دستمال تمیز آن را پاک کنید.

نشاسته ذرت روغن جذب شده از گرما را جذب می کند. وقتی تمام روغن جذب شد، پودر را بشویید. اگر لکه ها باقی ماندند، این کار را تکرار کنید.

  • پاک کردن آدامس از روی چرم

برای این کار کافی است 10-15 تکه یخ را در کیسه زیپ دار قرار داده و به مدت 10 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا پاک شود.

 

  • پاک کردن لکه خودکار از روی چرم

اگر لکه ای به وسیله خودکار روی چرم ایجاد شود باید به سرعت برای پاک کردن آن لکه اقدام کنید زیرا در صورت تاخیر برای تمیز کردن لکه خودکار از روی چرم ممکن است بدلیل ویژگی تنفس چرم، لکه خودکار به لایه های زیرین چرم نفوذ کرده و پاک کردن آن را سخت تر کند.

توجه داشته باشید که هیچوقت  نباید از الکل برای پاک کردن چرم استفاده کنید. بهترین پاک کننده لکه خودکار محلول آب و سرکه و یا شامپو بچه است. پس از اینکه محل کثیفی را پاک کردید چرم را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

  • پاک کردن لاک از روی چرم

برای پاک کردن لکه لاک می توانید از دستمال مرطوب یا یک دستمال آغشته به استون و یا حتی خمیردندان استفاده کنید. البته اگر لکه تازه است و هنوز خشک نشده است. برای اینکه مطمئن شوید هر کدام از موارد ذکر شده بخصوص استون به چرم شما آسیب نمی زنند ابتدا مقدار بسیار کمی از آن را بر روی نقطه کوچکی از چرم امتحان کنید. اگر مشکلی مانند تغییر رنگ و… برای چرم ایجاد نشد سراغ پاکسازی لکه بروید.

پاک کردن لکه از روی چرم

  • از بین بردن لکه چربی از روی چرم

روش های مختلفی برای از بین بردن لکه چربی از روی چرم وجود دارد. اگر لکه چربی تازه است می توانید از پودرهای جاذب چربی مانند پودر بچه، پودر صابون خیاطی، آرد یا نشاسته ذرت و… استفاده کنید.

اما اگر  لکه چربی قدیمی است بهترین کار این است که از خمیر آب مقطر و جوش شیرین استفاده کنید. این خمیر را بر روی لکه بمالید، با دست کمی دوران دهید و بعد از مدت کوتاهی با استفاده از پارچه خشکی، خمیر را از روی چرم پاک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *